Албанія

Офіційна назва – Республіка Албанія (Republika e Shqiperise -алб. мовою; Republic of Albania – анг. мовою).

 

Столиця – Тирана

 

Географічне розташування

Держава розташована на півдні Європи, в південно-західній частині Балканського півострова на побережжі Адріатичного і Іонічного морів. На південному сході і півдні межує з Грецією (довжина загального кордону – 282 км), на сході – з Македонією (151 км), на півночі і північному заході – з Сербією і Чорногорією (287 км). Омивається водами Адріатичного та Іонічного морів (берегова лінія – 362 км). Протока Отранто, завширшки 75 км, відділяє Албанію від Італії.

Протяжність берегової лінії 472 км.

 

Площа території – 28,7 тис. кв. км .

 

Населення – 3,187 млн осіб (2009 р).

На противагу іншим балканським країнам Албанія завжди відрізнялася етнічною однорідністю. Ізольоване становище і бідність країни, а також войовничість її населення відлякували іноземців, хоча сильний вплив грецької культури і деяка міграція з Греції сприяли формуванню на півдні країни православної національної меншини, що розмовляються грецькою мовою.

 

МОВА

Албанська мова (Штіп) належить до індоєвропейської сім’ї мов. Вона використовує латинський алфавіт, але не має відношення ні до однієї з великих європейських лінгвістичних груп.

 

РЕЛІГІЯ

Мусульмани (суніти і бекташі) – 65%, православні – 20%, католики – 10%.

ВАЛЮТА

Лек = 100 кіндаркам.

 

Віза

У 2013 р Україна підписала з Албанією угоду про безвізовий в’їзд для громадян України на період до 90 днів.

Також наявність діючої шенгенської візи будь-якої країни Шенгенської угоди буде достатньою підставою для в’їзду в Албанію.

 

Посольство Албанії в Україні (за сумісництвом)

Адреса: 02-386 м Варшава, вул. Алтова, 1

Тел .: (810 4822) 824-14-27

Факс: (0-22) 824-14-26

Е-mаil: alb@atos.warman.com.pl

 

 

 

Корисні поради

ОБМІН ВАЛЮТ

Обміняти валюту на албанські леки можна у відділеннях банків і обмінних пунктах (kambim valuator). Долари та євро приймаються однаково охоче. Банки працюють з 8:30 до 14:30 крім суботи та неділі, обмінники не дотримуваються суворого розкладу, але відкладати обмін грошей на пізній вечір не рекомендується. У деяких готелях можливо обміняти валюту на ресепшині. Банкомати повсюдно поширені у великих містах, і одноразово можна зняти суму, еквівалентну 500 $. Однак до оплати кредитки найчастіше не приймуть, за винятком поодиноких готелів європейського рівня і ще меншої кількості дорогих ресторанів.

В Албанії поширені «стара» і «нова» система цін, різниця між якими – зайвий нуль в позначенні суми. Так, пляшка води буде коштувати 500 старих леков або 50 нових, тобто близько 0,3 €. У більшості випадків населення використовує стару систему цін, але перепитати ніколи не буде зайвим.

 

ТРАНСПОРТ

Територією країни можна пересуватися на маршрутках, автобусах і поїздах. Маршрутки, звані тут «фургон» – найпопулярніший вид транспорту. Ними служать дев’яти- і дванадцятимісні  мініавтобуси біло-червоної розмальовки, які вирушають в дорогу, коли всі місця будуть зайняті. У кожному місті є одна або декілька станцій «фургонів». Найбільше пожвавлення там спостерігається в першій половині дня, після полудня активність помітно спадає. Оплата здійснюється безпосередньо водієві, ціни дуже низькі – близько 300-500 ALL на популярних напрямках.

Муніципальні автобуси більш зручні в сенсі комфорту в поїздці і відправляються за розкладом. Вони також курсують в основному до 3-4 годин дня, на більш пізній час поїздку краще не планувати.

Між містами Албанії можна пересуватися і на поїздах. Залізничне сполучення пов’язує Тірану, Дуррес, Шкодер, Поградец, Влори і Елбасан. Найбільш жвавий рух між Тіраною і Дурресом – до шести поїздів в день, що курсують з 5:30 ранку і майже до 8 вечора. На інших напрямках передбачено 1-2 потяги на добу. В цілому, не всі албанські поїзда можна віднести до категорії дуже комфортабельних, але якщо Ви все ж зважитеся на поїздку на поїзді, вона в будь-якому випадку окупиться сторицею завдяки приголомшливо мальовничим видам за вікном.

Прокат автомобілів – порівняно нове віяння для Албанії. Взяти в оренду авто можна лише у великих містах, і для цього знадобляться міжнародні права. Місцевих прокатних контор поки небагато, зате присутні найбільші європейські, серед яких Hertz, Avis і Europcar. Також є можливість домовитися з місцевим таксистом про погодинну оплату.