Фінляндія

МІСЦЕ РОЗТАШУВАННЯ

Фінляндія розташована на півночі континенту, і є найпівнічнішою  у світі державою. Приблизно 1/3 країни розташована за Полярним колом. Фінляндія межує на півночі з Норвегією, на сході з Росією (протяжність кордону 1 269 км). На півдні Фінляндія обмежена Фінською затокою, а на сході – Ботнічною затокою і Швецією. Більша частина Фінляндії розташована в низовині, але на північному сході деякі гори досягають висоти понад 1000 метрів.

 

КЛІМАТ

Клімат в країні помірний, в точніше перехідний від морського до континентального. На півночі країни переважає континентальний клімат. Незважаючи на своє північне положення, Фінляндія піддається впливу теплих вітрів Атлантики. Протягом всього року в країні переважають в основному західні вітри з частими циклонами. Середні температури всіх сезонів набагато вище, ніж в більш східних районах на тих же шіротах.Cредняя температурою найхолоднішого місяця від -4 ° С на Аландських островах до -14 ° С в північній Лапландії і найтеплішого місяця липня на півдні країни 17 – 18 ° С, в центрі 16 ° С, а на півночі 14 – 15 ° С.

НАСЕЛЕННЯ

Населення Фінляндії складає 5,5 млн. Чоловік і це одна з найбільш редконаселённих країн Європи, щільність населення тут становить всього 17 чоловік на квадратний кілометр. Велика частина населення зосереджена в південній частині країни, до лінії Вааса – Лаппеенранта. Щільність населення в фінській Лапландії набагато менше, всього півтора людини на квадратний кілометр.

МОВА

В країні дві державні мови – фінська і шведська. Шведською мовою в Фінляндії розмовляють лише 5,5% населення. У той час як фінською мовою користуються більше 90% населення Фінляндії. Крім фінського і шведського мов, тут можна почути промову російською та естонською мовами. Хоча їх носіїв тут зовсім небагато – менше 1,5%.

РЕЛІГІЯ

В даний час лютеранство сповідує до 88% населення.  Друге місце займає фінська православна церква – 1,1% (сповідують її проживає тут російське населення – 20,4 тисячі та карели – 35 тисяч чоловік). Проживають тут і п’ятидесятники – 0,7%, і свідки Єгови – 0,25%. Так виглядає релігійна картина сучасної Фінляндії.

ЧАС

Місцевий час у зимовий період збігається з Українським.

 

ВАЛЮТА

До 2002 року і переходу на євро фінською валютою була фінська марка (FIM) .Зараз валюта країни – євро (€).

Обміняти валюту в Фінляндії можна в банках, які працюють з 9.15 до 16.15 в робочі дні. Обмінні пункти валюти Forex і Tvex працюють довше, але курс валюти нижче.

У Фінляндії широко представлена мережа банкоматів міжнародних платіжних систем Visa, Plus, EC, Master Card, Eeurocard, Cirrus / Maestro.

МИТНІ ПРАВИЛА

При в’їзді і виїзді з Фінляндії підлягають митному декларуванню готівку від 10 000 €, причому під готівкою розуміються і дорожні чеки. Митному декларуванню підлягають також акції та облігації на суму, що перевищує 10 000 €. Кредитні картки не декларуються.

Одна людина старше 20 років, яка збирається провести в Фінляндії більше трьох днів, може провезти з собою таку кількість алкогольних напоїв: півлітра горілки або пляшку шампанського або вісім пляшок вина по 0.5 л або дві упаковки пива в 24 банки по 0.33 л. Можна ввезти один блок сигарет (200 штук) або 50 сигар на одну особу старше 18 років. Домашні тварини повинні мати ветеринарний паспорт з голограмою державної ветеринарної служби з відмітками про реєстрацію, дегельмінтизації, обробці від кліщів і бліх, щеплення від сказу та встановлення мікрочіпа. Додатково за три дні до від’їзду потрібно отримати довідку ветеринарної служби.

Віза

Термін оформлення візи 10 -14 днів.

Вартість візи:

Для дорослих – 65 євро

Діти (від 0 до 18 років) – 30 євро.

Працюючі пенсіонери – 30 євро.

 

 

КОРИСНІ ПОРАДИ

Шопінг та магазини

Відвідуючи всім добре відомі торговельні центри: Forum, Sokos, Stockmann, можна за мінімальну ціну придбати дійсно якісні, брендові речі. У кожному бутіку торгових центрів час від часу оголошують знижки, головне, опинитися в потрібному місці в потрібний час, і конкретно знати мету покупки. Наприклад, якщо ви шанувальник модних речей за доступною ціною – предмети гардероба дуже зручно і вигідно купувати в мережі магазинів Dressmann, Halonen, Кекале. З магазинів дитячого одягу можна виділити мережі Nicky і Nelly і BOBO.

Що можна привезти з Фінляндії?

Рибні продукти. Найкраще вивозити копчену і мариновану рибу – форель, оселедець, сьомгу, сига і лосося.

Шоколад. Найбільш популярні бренди Kultasuklaa і Fazer. Всі інгредієнти такого шоколаду натуральні, а на фабриці Kultasuklaa плитки і зовсім ліплять вручну.

М’ятний лікер Мінто (Minttu) – це міцна горілка, настояна на м’яті. Є найпопулярнішим сувеніром, який привозять з Фінляндії.

Лакрица Салміаккі. Солодощі, виготовлені з даного продукту, відрізняються оригінальним солодко-солоним смаком. Ягоди. У густих фінських хащах росте безліч ягід – чорниці, морошки і брусниці. Цього добра вистачає і у нас, але лише в Фінляндії можна бути впевненим в екологічній чистоті продукту. На основі ягід проводиться добротний фінський алкоголь – лікер «Lapponia» (з чорницею, брусницею і журавлиною), домашнє пиво «Kotikalja» і журавлинна горілка «Finlandia ».

Що привезти в подарунок з Фінляндії?

«Фінка». Українці називають «фінкою» традиційний ніж, рукоятка якого виточена з дерева. Фіни не вважають свої ножі холодною зброєю, для них це повсякденний інструмент.

«Кукса». Це дерев’яна гуртка, вирізана вручну з капу (своєрідний наплив, що формується на березовому стовбурі). У ручці Кукси фіни висвердлюють два отвори, протягують крізь них плетений шнурок і носять в лісові походи на поясі. Секретна інформація: кукса вважається талісманом удачі, але мити її милом заборонено – все везіння буде змито.

«Домотканний килим Рюю». Традиційний яскравий килимок, що прикрашав житла фінів ще три століття тому. Цей килимок витканий фінськими майстринями вручну, а його популярність зашкалює не лише на рідних просторах, але й у колекціях мандрівників.

«Marimekko». Ця фінська компанія, яка створює дизайнерські речі в національній стилістиці. Одяг від цього виробника теплий і позитивний, він прикрашений яскравими принтами і пізнаваний повсюдно.

«Речі для сауни». Фінська культура без сауни немислима. Якщо ваш друг любить відвідувати даний заклад, йому припадуть до смаку щітки, дьоготь і ефірні масла.

Якщо скласти перелік найбільш затребуваної сувенірної продукції Суомі, то виглядати він буде так: «фінка», кукса, іграшки Мумі -троллів, статуетки та іграшки з лосями, оленями, хаскі,

Шаманські вироби з деревини і оленячих рогів.

Tax free застосуємо тільки в разі покупки товарів на суму понад 40 євро (в деяких магазинах 42 євро), причому промислові та продовольчі товари рахуються окремо один від одного. При покупці товарів на суму понад 400 євро Ви можете отримати інвойс, що відшкодовує вже 18% вартості товарів. Чеки tax free оформляються тільки в магазинах і торгових центрах Фінляндії, мають спеціальний напис – Tax Free Shopping. Сам чек на товари оформляється або на касі, або біля спеціальнії стійки.

Графік роботи магазинів та закладів

Всі фінські магазини працюють по буднях. Відкриваються вони о 9:00, рідше о 10:00 і закриваються о 18:00. По суботах робочий день коротший – починається, як правило, о 10:00, а закінчується о 15:00 (іноді о 14:00). Торгові центри працюють довше – по буднях з 8:00 до 21:00, по суботах – з 9:00 до 18:00. Магазини площею менше 400 кв. метрів можуть працювати цілодобово.

Алкоголь можна купити тільки в магазинах ALKO. (У продовольчих магазинах продаються пиво середньої міцності і сидр.) Повернення до нормального режиму роботи ALKO: пн.-чт. 9.00-18.00, нд. 9.00-20.00, сб. 9.00-16.00 (18.00). За подовженим режимом працюють більшість магазинів Alko столичного регіону, а також магазини в центрах міст і в великих торгових центрах. По неділях і в святкові дні магазини Alko закриті.

Години роботи поштових відділень в Фінляндії: 9.00-18.00 (пн.-пт.).

Час роботи банків: пн.-пт. офіси банків відкриті для клієнтів з 10.00 до 16.00 (17.00). По суботах, неділях і в святкові дні банки закриті.

Аптеки (APTEEKKI): пн.-пт. з 8.00 (9.00) до 18.00 (19.00), сб. з 9.00 до 16.00. По неділях і в святкові дні аптеки зазвичай закриті, крім мережі аптек Yliopiston Apteekki, розташованих у всіх великих містах: вони працюють щодня з 7.00 (9.00) до 19.00 (0.00).

 

ХАРЧУВАННЯ
Вартість їжі в Гельсінкі в кафе і ресторанах.

Повечеряти удвох в дорогому ресторані національної кухні коштує – 120 – 150 €.

Повечеряти в нормальному, але не дорогому ресторані на двох -30 – 60 €.

Поїсти на одного в 6 – 10 €.

Вартість продуктів харчування в магазині в Фінляндії, ціни за 1 кг.

Яблука – 1,5 €

Помідори – 1,50 €

Хліб – 1,5 – 3 €

Літр молока -1 €

Філе яловичини коштує – 18 – 23 €

Рибне філе (лосось) – 10 – 15 €

Літр соку – 0,7 – 2,00 €

1.5 літра кока-коли – 2,50 €

Готова їжа в упаковці, порція коштує – 2,5 – 5 €
ТРАНСПОРТ

Фінляндія – це високорозвинена європейська країна. В основному переміщення по цій країні відбувається на автобусі, але, природно, зручно користуватися літаком і поїздом для переміщення між великими містами. Столиця Фінляндії – Гельсінкі, яка в своєму розпорядженні має метро, ​​хоча і невелике, а також масу трамвайних та автобусних маршрутів. Весь транспорт працює дуже чітко, відповідно до розкладу. Автобусні маршрути є основним видом міського транспорту і пов’язують майже всі фінські населені пункти. Автобусне сполучення розвинене з такими країнами, як Росія, Норвегія, Швеція. Автовокзал є в кожному місті Фінляндії, і знаходиться в безпосередній близькості від залізничного вокзалу. Якщо ви купуєте квиток на одну поїздку без пересадки, то його приблизна вартість складе 1,2 €, а поїздка з пересадкою вам обійдеться в 1,5 €. Квитки можна придбати в автобусі або в газетних кіосках, обов’язково візьміть квиток під час поїздки.

У Фінляндії прекрасно розвинений морський вид транспорту, який грає важливу роль в перевезеннях вантажів і пасажирів. Якщо ви збираєтесь відвідали Фінляндію в літній сезон, то слід заздалегідь замовляти собі квиток на рейси водного транспорту. Туристичні перевезення в основному здійснюються на яхтах, катерах, а іноді і на сучасних моторних човнах.

У Фінляндії ви можете взяти в оренду автомобіль, але обов’язково повинні мати водійські права міжнародного зразка.

Досить популярний у Фінляндії велосипед як вид транспорту. Прокат велосипедів в день вам обійдеться в 7 -10 євро. На велосипеді ви без проблем зможете об’їхати весь Гельсінкі і його околиці, а також оглянути багато найближчих островів, які пов’язані між собою мостами.