Франція

МІСЦЕРОЗТАШУВАННЯ

Велика частина Франції розташована в Західній Європі, її материкова частина на північному сході межує з Бельгією, Люксембургом і Німеччиною, на сході – зі Швейцарією, на південному сході – з Монако і Італією, на південному заході – з Іспанією та Андоррою. Францію омивають чотири водні простори (Ла-Манш, Атлантичний океан, Північне море і Середземне море). На заході і півночі територія країни омивається Атлантичним океаном (Біскайською затокою і протокою Ла-Манш), на півдні – Середземним морем (Ліонським затокою і Лігурійським морем). Протяжність морських кордонів становить 5500 кілометрів. Франція є найбільшою за територією країною Західної Європи: вона посідає майже одну п’яту частину території Європейського Союзу, має великі морські простори (ексклюзивна економічна зона простягається на території в 11 млн кв. Км).

Також до складу держави входять острів Корсика в Середземному морі і більше двадцяти заморських департаментів і залежних територій. Загальна площа країни становить 547 030 км² (674 685 км² разом з заморськими володіннями).

 

КЛІМАТ

Клімат Франції, за винятком гірських районів, переважно помірний, з м’якими зимами (за винятком північного сходу країни), на південному узбережжі – субтропічний. Атлантика дуже впливає на північний захід, де погода характеризується високою вологістю, частими сильними західними вітрами і великою кількістю дощів. Франція знаходиться в помірних широтах і є єдиною європейською країною, яка знаходиться в чотирьох кліматичних зонах: атлантична (на заході), континентальна (в центрі і на сході), альпійська і середземноморська (на півдні). Клімат Франції сприятливий для життя населення. Кліматичні умови дуже різноманітні.

 

НАСЕЛЕННЯ

Населення Франції налічує близько 65 млн чол. На континентальній території Франції проживає 60 876 136 чол.

Близько 5 млн чол. мають іноземне походження (іммігранти, або іммігрантами були їхні батьки, або бабусі і дідусі), з них 2 млн мають французьке громадянство. На 1000 чоловік в середньому 1,52 мігранта.

 

МОВА

У Франції використовується безліч мов. При цьому французька мова є найбільш поширеною і єдиною офіційною мовою. Інші мови Франції діляться на регіональні мови і мови іммігрантів.

 

РЕЛІГІЯ

Франція є світською державою і не підтримує ніякі релігійні освіти. Французи – в більшості своїй католики, однак, католики дуже незалежні. Чого вартий той факт, що майже цілих сто років Франція мала свого власного Папу (в Авіньйоні) який успішно конкурував з Папою всього іншого католицького світу. Згідно з останніми дослідженнями Французького інституту громадської думки (IFOP), в 2011 році 25% жителів країни оголосили себе атеїстами. Деякі інші організації вказують, що людей, які не відносять себе до прихильників будь-якої релігії, у Франції приблизно 34%.

 

ЧАСОВИЙ ПОЯС

  • 1 до київського часу

 

ВАЛЮТА

Грошовою одиницею країни є євро / €. 1 євро прирівнюється до 100 центам. Емісію грошей і цінних паперів у Франції контролює Центральний банк «Банк де Франс». В обігу знаходяться купюри номіналом 500, 200, 100, 50, 20, 10 і 5 євро, а також монети – 50, 20, 10, 5, 2 і 1 цент. У Франції приймаються тільки євро, тому потрібно подбати про обмін валюти. Краще проходити повз обмінників, розташованих в зонах скупчення туристів. Наприклад, в аеропорту на вокзалі, на гірськолижних курортах, де курс помірно занижений. Відправляйтеся в обмінні пункти «пункти обміну валюти» в межах міста або в державні банки. Шукайте табличку «Ні комісії». Її точно можна побачити в «Банк де Франс». Звертайте увагу на що стягується комісію, яка в будь-якому випадку буде суттєвою при обміні доларів на євро. Саме тому велика частина туристів міняє гроші у себе на батьківщині.

Банки в великих містах працюють з понеділка по п’ятницю з 9.30 до 16.00 або з 10.00 до 17.00. Банки в провінціях функціонують з вівторка по суботу з двогодинним перервою на обід з 13.00 до 15.00. У святкові дні банки не працюють взагалі або відкриті тільки до обіду. У Франції можна розплачуватися дебетовими або кредитними картами «Visa» і «Mastercard».

 

МИТНІ ПРАВИЛА

Ввезення-вивезення валюти

Митні правила Франції дозволяють вільне вивезення валюти. А ось ввозити в Францію можна не більше 10 тисяч євро – такі правила діють для громадян всіх країн, що не входять до Євросоюзу.

Безмитне ввезення

Туристам старше 17 років, які в’їжджають з країн, що не входять в Єврозону, можна ввозити до Франції (на вибір) 1 літр міцного алкоголю (більш 22%), 2 літра кріпленого вина, лікеру або столового вина. При в’їзді із зони Євросоюзу можна ввозити 10 літрів міцного алкоголю (більш 22%), 20 літрів кріпленого вина, 90 літрів некріплені вина, 60 літрів ігристого вина, 110 літрів пива.

Також туристам старше 17 років, які в’їжджають з країн, що не входять в Єврозону, можна ввозити без мита (на вибір) 200 сигарет, 100 сигарил, 50 сигар або 250 грамів тютюну. При в’їзді із зони Євросоюзу можна ввозити (на вибір) 800 сигарет, 400 сигарил, 200 сигар або 1 кілограм тютюну.

До Франції можна ввозити 500 грамів кави або 200 грамів кавового екстракту (туристам старше 15 років), 100 грамів чаю або 40 грамів чайного екстракту.

Також до Франції можна ввозити 50 мл парфумів і 250 мл туалетної води. Що стосується речей індивідуального користування, їх загальна митна вартість не повинна бути більше 175 євро на одну дорослу людину і 90 євро на дитину до 15 років.

Золотих виробів і коштовностей без декларації можна ввозити загальною вагою не більше 500 грамів; якщо коштовності перевищують цю вагу, їх треба декларувати.

Ліки і негабаритний медичне обладнання можна ввозити в кількостях, що не перевищують потреби особистого використання. Все нарковмісні, психотропні, анаболічні ліки потрібно супроводжувати рецептом від лікаря, засвідченим у нотаріуса. З Франції заборонено вивозити предмети, що мають історичну, культурну та художню цінність.

Заборони та обмеження

Продукти харчування можна ввозити в невеликих кількостях. Так, наприклад, ікри можна ввезти не більше 250 грамів, риби і морепродуктів – не більше 2 кілограмів, різних продуктів харчування рослинного походження – не більше 5 кілограмів. Обов’язкова наявність спеціального маркування, що свідчить про термін придатності продукту.

Разом з тим, до Франції, як і в інші країни Євросоюзу, не можна ввозити м’ясо-молочні продукти (в тому числі навіть ковбаси і шоколадні цукерки). Виняток – дитяче харчування та спеціальне харчування для людей з різними захворюваннями, проте в цих випадках продукти повинні бути добре запаковані, а їх вага не повинна перевищувати 2 кг. При виявленні м’ясних і молочних продуктів їх конфіскують, а з туристів стягують штраф.

До Франції не можна ввозити (в одних випадках – зовсім, в інших – без спеціального дозволу) наркотики, нарковмісні препарати, більшість медпрепаратів, вогнепальна зброя, боєприпаси, вибухові речовини (включаючи феєрверки), холодну зброю (включаючи викидні ножі), порнографію на будь-яких носіях , рідкісні рослини і квіти, диких тварин, птахів, будь-які речі з зникаючих видів рослин і тварин, собак бійцівських порід (стаффордширський тер’єр, пітбуль, мастиф і ін.), дитинчат домашніх тварин віком до 3 місяців.

Рослини і тварини

Будь-які рослини та продукти рослинного походження (припустимо, насіння або цибулини) слід обов’язково пред’явити на кордоні представникам карантинної служби. Домашніх тварин можна ввозити тільки з довідкою про щеплення і ветеринарної довідкою французькою мовою, яку слід отримати не більше ніж 10 днів до перетину кордону Франції. Папуг можна ввозити не більше 2 на сім’ю. Щоб ввозити до Франції папуг і інших дрібних птахів в клітках, потрібен ветеринарний сертифікат, який потрібно оформити не більше ніж за 10 днів до перетину кордону.

 

 

ВІЗИ

Термін оформлення візи: термін розгляду візи – від 10 робочих днів

Вартість візи:

Для дорослих – 75 євро.

Діти можуть їздити з батьками – вписані і вклеєні до 14 років, вписані до 5 років, зі своїм проїзним документом (з 14 до 18 років), пенсіонери (за наявності пенсійного посвідчення і довідки з пенсійного фонду) – оплачують 35 євро.

Пакет документів приносяться на кожного туриста окремо, в тому числі на дітей вписаних в паспорт батьків.
КОРИСНІ ПОРАДИ

 

МАГАЗИНИ І ШОПІНГ

Години роботи магазинів

У великих містах магазини, як правило, відкриті з 10 до 19 годин, з понеділка по суботу. Неділя – закрито. У провінції вони часто бувають закриті в обідню пору (з 12 до 14 годин або з 13 до 15 годин) і протягом усього понеділка. Деякі великі магазини працюють до 21 години один раз на тиждень, гіпермаркети можуть бути відкриті до 21 або 22 годин. Багато продовольчих магазинів відкрито з 8 години, а також вранці в неділю, крім святкових днів. Булочні в такі дні відкриті тільки вранці. У «позаурочний» час можна знайти продуктові магазини, але це будуть швидше турецькі лавки з продуктами. Деякі магазини одягу на вулиці Ріволі в Парижі і поруч працюють і в неділю, але дуже мало.

Торгові центри

* Великі торгові центри – Воn Маrche, Galeries Lafayette, Samaritaine, Printemps, BHV – представлені в Парижі, але мають свої відділення і в провінції.

* Як правило працюють з 9:30 – 10 до 19:30 – 20 годин, 1 день в тиждень можуть працювати довше – до 20 – 22 годин. Неділя – закрито.

Іноземцям здається незвичайним те, що навіть великі магазини закриваються на обід, але для самих французів це абсолютно природно. Обідній час у Франції – непорушна святиня. Всі намагаються сідати за стіл в один час. І для дітей і для дорослих обідній час у Франції – з полудня до другої години дня.

У магазинах з 15 липня по 15 вересня оголошується літній розпродаж, з 2 січня по 28 лютого – Зимова. Написи в магазинах “Solde”, “просування”, “ліквідація” говорять про те, що тут йде розпродаж. Майте на увазі, що ви можете попросити про знижку навіть у великому універмазі. До речі, в Le Printemps, найстарішому універмазі Парижа, крім літніх і зимових розпродажів, є ще “8 днів золотих” восени і навесні, а також тематичні розпродажі майже кожен місяць.

Банки

У Франції банки функціонують з понеділка по п’ятницю з дев’ятої години ранку до п’ятої години вечора, з першої години дня – обідня перерва на півтори години. Великі філії банків працюють без перерви. Обмінні пункти працюють з дев’ятої години ранку до шостої години вечора, в туристичних центрах є обмінні пункту, які працюють до півночі.

Ресторани

* Є ресторани, відкриті цілий день, але велика частина ресторанів працює в обід і на вечерю.

* Обідній час, як правило, 12 – 14, іноді 15 годин.

* Вечеря: з 18 – 19 годин. На Корсиці, наприклад, всі ресторани після обіду закриті до 19 годин. Кухня закривається в 21 – 22-й годині, після можна замовити тільки випити.

* Бізнес-ланч – відмінна можливість заощадити в Парижі. Буває по буднях в обідній час.

* Меню дю joir – меню дня, буває на вибір або без нього. Варто, як правило, дешевше, ніж якщо вибирати страви а-ля-карт. Може бути і у вихідні. Може бути в версії -plat чергові – «страва дня».

Музеї

* Кожен працює за своїм розкладом, так що краще перевіряти конкретний музей.

* Зазвичай великі музеї працюють без перерви, з 9 – 10 ранку до 17 – 18 вечора.

* Дрібні музеї зазвичай закриваються на обід, приблизно з 12 до 13 – 14 годин.

* 1 неділя місяця – найчастіше безкоштовний вхід, але величезні черги, особливо в центральних музеїв, типу Лувра чи галереї Орсе.

Аптеки

Аптеки, як правило, працюють з восьмої години ранку до сьомої години вечора. На чергових аптеках є вивіска Pharmacie де Nuit.

 

ХАРЧУВАННЯ

У всіх туристичних кварталах багато ресторанів не тільки французької кухні, але і китайської, японської, грецької, індійської, мексиканської, ліванської та т.д. Одні ресторани обслуговують відвідувачів в будь-який час дня, інші закриваються після обіду – приблизно в 15 год. і знову відкриваються до вечері – приблизно в 19 год. 30 хв. Є також ресторани, що працюють цілодобово. Якщо не брати до уваги дорогі ресторани, існує чотири типи «закладів громадського харчування», це- брассері, бістро, кафе і чайний салон.

Типове меню у французькому ресторані виглядає так:

– Entree (перша страва);

– Plat (друга страва) або Plat чергові (страва дня);

– Fromages (Сири);

– Десерт (Десерт).

Вартість комплексного обіду в Парижі – 10,00 – 15,00 EUR

Наприклад салат, мідії, десерт і напій (напій буває і не включений) – 12,00 EUR

У центрі Парижа в туристичному ресторанчику вартість бізнес ланчу буде вище – 15,00 – 25,00 EUR

Повечеряти з вином в ресторанчику обійдеться – 30,00 – 45,00 EUR на двох

Чашка кави в кафе буде коштувати – 3,00 – 6,00 EUR

Шматочок тортика – 4,00 – 6,00 EUR

Великий сендвіч – 2,50 – 3,00 EUR

Келих червоного вина коштує від – 4,00 EUR

Надбавка на оплату послуг (12-15%) зазвичай автоматично включається в рахунок в готелях, ресторанах і барах (окремим рядком не виділяється), тому офіційно ніяких додаткових виплат не потрібно, однак правилом хорошого тону вважається залишити обслуговуючому персоналу дрібницю (здачу або просто округлення рахунки в більшу сторону) разом з рахунком. У кафе і невеликих барах також прийнято залишати невеликі чайові (20-50 центів за чашку кави, наприклад) навіть при обслуговуванні за стійкою. Втім, в різних закладах і розміри чайових, і порядок їх оплати можуть змінюватися часом дуже значно.

 

Брассері. Brasserie.

Брассері спочатку були пивними ресторанами. Однак з часом утримання закладів цього типу значно розширилося. Брассері- це ресторан, який кожен день пропонує відвідувачам один і той самий набір страв. Іноді там готують щось незвичайне plat du jour або «блюдо дня». У брассері подають класичні страви французької кухні: ковбаси (charcuterie), морепродукти (plats de mer), стейк тартар (steak tartare), цибульний суп (onion soup), тушковану качку (confit de canard). Пиво в брассері теж присутній, як і інші алкогольні напої, які можна замовити біля барної стійки.

Найзнаменитіші паризькі брассері:

Brasserie Lipp. 151 Boulevard Saint-Germain, станція метро: Saint-Germain-des-Pres.

Bofinger. 5-7 Rue de la Bastille, станція метро: Bastille.

Vaudeville. 29 Rue Vivienne, станція метро: Bourse.

La Coupole. 102 Boulevard du Montparnasse, станція метро: Vavin.

 

Бістро. Bistro / Bistrot.

Бістро- ресторан «швидкого харчування по-французьки». Зазвичай це маленький неформальний заклад з простою їжею з єдиним власником і шеф-кухарем. Бістро відкриті в один і той же час: з 12 до 2, 2:30 ночі (ланч) або 7:30 до 10:30 або 11 години вечора (вечеря). Більшість з бістро закриті по неділях або по понеділках або обидва ці дні. Згідно відомій легенді бістро з’явилися після того, як в 1814 році російські солдати зайняли Париж. В одному з ресторанів на Монмартрі на площі Тертр козакам не сподобалося, що їжа готується дуже довго, і вони стали кричати офіціантові «Швидко, швидко!». З тих пір російське слово увійшло у французьку мову.

Найвідоміші паризькі бістро:

Chez Janou. 2 Rue Roger Verlomme, станція метро: Chemin Vert.

L ‘Atelier d’Antan. 9 Rue Leopold Robert, станція метро: Raspail.

Chez Dumonet. 117 Rue du Cherche-Midi, станція метро: Duroc.

 

Кафе. Cafe.

Кафе – «питний заклад», тому що головне в кафе-це продаж кави, чаю, вина, пива та інших напоїв. З недавніх пір в кафе можна замовити коктейлі. Там можна в певний час замовити алкоголь за зниженими цінами, це називається по-англійськи «щасливі години» (Happy Hours). Кафе відкриті протягом усього дня і навіть вночі. Там готують сніданки, ланчі, обіди. Однакове меню пропонують щодня, туди входять: сендвічі, грінки (croques), омлети і салати. Більшість кафе мають тераси, які відкриті цілий рік і навіть взимку зі спеціальним обігрівом.

Класичні кафе:

Cafe de Flore. 172 Boulevard Saint-Germain, станція метро: Saint-Germain-des-Pres.

Cafe de la Paix. 5 Place de l’Opera, станція метро: Opera.

Les Deux Magots. 6 Place St Germain des Pres, станція метро: Saint-Germain-des-Pres.

Le Fouquet’s99 Avenue des Champs Elysees, станція метро: George V.

Чайний салон. Salon de The.

Більш неформальне, ніж кафе – чайний салон спеціалізується на продажу тортів, тістечок і всього, що їдять з чаєм і кавою. Відкрито зазвичай з ранку до раннього вечора, там можна замовити легкі ланчі та легкі страви.

Модні чайні слони:

Laduree. 21 Rue Bonaparte, станція метро: Saint-Germain-des-Pres.

Carette. 25 Place des Vosges, станція метро: Chemin Vert.

Angelinas. 226 Rue de Rivoli, станція метро: Tuileries.

Mariage Freres. 30 Rue Bourg Tibourg, станція метро: Hotel de Ville.

Comme a la Maison. 9 Rue St. Paul, станція метро: St. Paul.

 

ТРАНСПОРТ

Авіа

Прямі регулярні рейси в Париж з Києва здійснюють авіакомпанії «Air France» і «МАУ» щодня. Крім того є велика кількість стикувальних рейсів з пересадками в європейських містах, наприклад через Амстердам, Мюнхен, Франкфурт, Відень, Варшаву і т.д.

Залізничний

Пересуватися по регіонах Франції дуже зручно завдяки широкій мережі залізничного сполучення. Місцеві та нічні поїзди, в тому числі TGV ( «Trains Grande Vitesse?» – Високошвидкісні поїзди, що досягають 320 км / год) пов’язують столицю з усіма великими містами країни, а також з усіма сусідніми країнами, крім Андорри. З Великобританією у Франції особливе «підводне» повідомлення: під Ла-Маншем з 1994 року тут ВІДКРИТО ЗАЛІЗНИЧНИЙ Тунель по якому курсує знаменитий поїзд Eurostar.

Покататися в метро у Франції ви зможете в Ліоні, Марселі, Ліллі, Тулузі, Ренні і звичайно ж в Парижі. Крім того, в Парижі діє ще мережа RER (Reseau Експрес регіональний), пов’язана одночасно з системою метро і мережею приміських поїздів. На такому поїзді RER, наприклад, Ви зможете дістатися до аеропорту Руассі-Шарль-де-Голль або до Діснейленду. Любителі автомобільних подорожей будуть раді висококласним французьким автобанах і сітці доріг, що дозволяє об’їздити всю країну від великих міст до маловідомих сіл.

Таксі

Напевно, всі дивилися комедію Люка Бессона про веселому таксиста-лихача. Роз’їжджаючи на вдосконаленому автомобілі, він неабияк потріпав нерви французької поліції. Звичайно, невелика ймовірність зустріти такого віртуоза на французьких дорогах. У французьких таксі немає спеціального світлового сигналу – зовні, близько вітрового скла, розташований лічильник з прапорцем (піднятий – таксі вільне, опущений – зайнято). Одного забарвлення у таксі немає, так як водії користуються своїми машинами. Плата за проїзд нараховуватися за лічильником. Таксі можна замовити в будь-який час доби, ви його завжди отримаєте. А ось голосувати на узбіччі в надії, що хтось побажає вас підвезти, не варто – тут таке не практикується. Є два варіанти посадки в таксі у Франції:

  1. На стоянках. Вони зазвичай розташовані на головних перехрестях, перед лікарнями, аеропортами, вокзалами, а також біля метро. Ви повинні сісти в таксі, яке стоїть перше в черзі. Хоча якщо до прилеглої стоянки йти більше п’ятдесяти метрів, то таксі можна і рукою зупинити.
  2. Можна сісти на місце висадки пасажира в будь-якій точці міста і вас точно підвезуть.

Порада: сідайте на заднє сидіння, так як переднє не застраховане.

В автомобілі може їхати від одного до трьох осіб, і все на задньому сидінні, як вже було сказано вище. На переднє сидіння водій вас не візьме. Вартість проїзду однакова у всіх водіїв таксі (ціни встановлює профспілка), так що не перевантажуйте себе, заздалегідь домовляючись про оплату. Платити потрібно стільки, скільки показує лічильник – а він стоїть в кожному таксі – плюс десять відсотків залиште водієві на чай. Якщо ви користуєтеся послугами таксі після семи годин вечора, то множте показання лічильника на два. До речі, платите краще готівкою, водії не приймуть вашу кредитку або чек. Посадка в таксі також платна. Ви сіли на вулиці – це коштує 2 євро, якщо на стоянці, в аеропорту або ж на вокзалі – 2,70. За вантаження багажу беруть по 1 євро за одиницю. Якщо таксисту доведеться вас чекати, вам це обійдеться в 24 євро.

У Парижі діє одна лінія міського фунікулера, що піднімає пасажирів на пагорб Монмартр. Для оплати проїзду на фунікулері дійсні квитки метрополітену. Маленький електричний автобус Монмартробюс був створений спеціально для маршруту від площі Пігаль до верхівки пагорба Монмартр по вузьких вулицях пагорба. Мережа паризького трамвая складається з чотирьох ліній, три з яких з’єднують паризькі передмістя, і лише одна (Т3) проходить в межах міста. Також роботи є Roissybus (Руассібюс) – автобус, що з’єднує аеропорт Шарль-де-Голль зі станцією метро Opera і його аналог Orlybus (Орлібюс) – автобус, що з’єднує обидва терміналу аеропорту Орлі зі станцією Паризького метрополітену Денфер-Рошеро.

Річковий транспорт Парижа представлений декількома компаніями, які організовують прогулянки по Сені на річкових трамваях. Компанія Бато Муш – одна з найстаріших круїзних річкових компаній Парижа, вона була створена після Другої Світової війни. Ця компанія здійснює як звичайні річкові прогулянки, так і прогулянки, суміщені з обідом або вечерею в ресторані кораблика. Кораблики, які вчиняють звичайні прогулянки, курсують щодня з 1 квітня по 30 вересня з 10:15 до 23:30. З 1 жовтня по 31 березня Прогулянка МОЖЛИВА з 11:00 до 21:20 і ЛИШЕ ПРИ 50 наборі пасажирів. Екскурсія супроводжується аудиогидом англійською, французькою, італійською та японською мовами. Час прогулянки – 1 година 10 хв.

Компанія Bateaux Parisiens, заснована в 1956 році, є найпопулярнішим в Парижі організатором річкових круїзів по сіні. Гостям пропонується велика різноманітність програм: круїзи по сіні від Ейфелевої вежі і від собору Нотр Дам, по Круїзи Сені з обідом в кафе на набережній з видом на Ейфелеву вежу, по круїзи Сені з обідом або вечерею, прогулянки з аперитивом. Всі екскурсії супроводжуються аудіогідом на 13 мовах, серед яких є російська. Флотилія річкових трамваїв Batobus управляється компанією Bateaux Parisiens, і пропонує оглянути визначні пам’ятки Парижа, що знаходяться вздовж набережної Сени. Річкові трамвайчики Batobus відправляються кожні 25 хвилин і роблять 8 зупинок між Ейфелевою вежею і Ботанічним садом. Рейси здійснюються щодня з 10:00 до 19:00 ранку до вечора з жовтня по травень і до 21:00 вечора з червня по Сентябрь. Купивши квиток один раз, пасажири мають можливість вільно входити і виходити на зупинках.

У Франції, як і в багатьох європейських країнах, діє система громадського велопрокату. Основна мета запровадження громадського велопрокату – це зробити короткі поїздки всередині району на велосипеді доступними для жителів міста. Громадський Велопрокат – дійсно функціональна можливість для городян, адже він інтегрований в міську систему громадського транспорту. Людина може взяти велосипед, щоб доїхати, наприклад, до залізничної станції. Він сідає на велосипед де біля свого будинку, і, проїхавши заплановану дистанцію, залишає його на такий же парковці, на якій вона його взяв. Так, у французькому громадському прокаті діє принцип самообслуговування. Крім того, перші 20 хвилин користування безкоштовні, окрім того, працює прокат 24 години на добу і 7 днів на тиждень. Станції розташовані на відстані 300-500 метрів один від одного, їх паркувальна ємність – в середньому 20 місць