Грузія

ОФІЦІЙНА НАЗВА: Грузія

МІСЦЕВА НАЗВА: Сакартвело (груз. საქართველო МФА: [sɑkʰɑrtʰvɛlɔ])

МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ: Грузія розташована на межі Європи і Азії, між Чорним і Каспійським морями. За площею займає 69, 700 кв.км. Має спільні кордони з такими країнами: на півночі – Росія, зі сходу – Азербайджан, з півдня – Вірменія, на південному заході –Туреччина.

ФОРМА ПРАВЛІННЯ: Президентсько-парламентська демократія.

ДЕРЖАВНА МОВА: Грузинська, має власний алфавіт, що існує понад 2000 років.

НАСЕЛЕННЯ: 3,7 млн. осіб.

Грузія – багатонаціональна держава, в якій більшість населення складають народи Закавказзя. За даними 2002 року грузини складають 83,8% від загальної чисельності населення, азербайджанці 6,5%, вірмени 5,7%, росіяни 1,5%, інші народності 2,5%. Великі міста Грузії – Тбілісі, Батумі, Руставі – традиційно багатонаціональні.

РЕЛІГІЯ:

Грузини сповідують православне християнство. До речі, Грузія – друга країна (після Вірменії), яка прийняла християнство як державну релігію в 326 р. Н.е. е. Незважаючи на величезне шанування християнства в Грузії дуже терпимо і з належною повагою ставляться до представників інших релігій. А їх тут чимало. В основному це мусульмани. Частина грузин південних і південно-західних районів (Аджарія і ін.) Сповідують іслам суннітського толку. Азербайджанці, ассірійці і курди теж мусульмани. Вірмени, греки і росіяни мають власні православні церкви. Також в Грузії є невелика кількість католиків.

 

СТОЛИЦЯ: м. Тбілісі, 1,3 млн. осіб.

ГРОШОВА ОДИНИЦЯ: ларі. (код: GEL, символ: ). 1 ларі поділяється на 100 тетрі. В обігу перебувають банкноти номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 і 200 ларі та монети 1, 2, 5, 10, 20, 50 тетрі і 1, 2 ларі.

ОБМІН: Долари і євро можна обміняти скрізь, виключення складає швейцарські франки, які можна обміняти лише у банках в Тбілісі.

Обмінний курс грузинського ларі по відношенню до долара США становить на жовтень 2016 року 2.38 (1 $ дорівнює 2.38 ларі). Так само широко використовуються долари США, а також кредитні карти VISA, Eurocard / Mastercard і Cirrus / Maestro. В периферії оплата ними практично неможлива. Обмін валюти здійснюється як в банках, так і в обмінних пунктах або в відділенні Bank of Georgia на будь-якій станції метро. Звичайне час роботи банків: з 9 до 18 годин в будні дні. Використовувати кредитні карти VISA і Mastercard в Тбілісі можна без проблем, а деякі банки приймають до оплати туристичні чеки. При знятті готівки банкомат зазвичай бере комісію 1-2% (крім карт українського ПриватБанку), філії яких є в Грузії.

 

Часовий пояс:

UTC / GMT +4 год.

Переходу на літній час немає.

 

Митні обмеження Грузії:

Ввезення-вивезення валюти

Митні правила Грузії дозволяють ввозити іноземну валюту без обмежень. При ввезенні суми, еквівалентної 2 тисячам доларів США, рекомендується заповнювати митну декларацію (щоб не було проблем при виїзді з країни). Дозволяється ввозити національну грузинську валюту на суму не більше 25 тисяч ларі. При ввезенні більшої суми потрібно мати при собі документи, які пояснювали б походження грошей.

Вивозити з Грузії можна суму, аналогічну імпортної – якщо пройшло не більше року з дня в’їзду в країну. Вивозити з країни можна не більше 3 тисяч ларі, проте, не більше 4 банкнот кожного з номіналів ларі. Щоб вивезти з Грузії велику суму національної валюти, необхідний дозвіл, виданий Національним банком Грузії.

Безмитне ввезення

Безмитно можна ввозити до Грузії коштовності, але вони підлягають обов’язковій декларації, різні предмети в тих кількостях, які не перевищують можливості їх особистого використання. До Грузії можна ввозити 200 сигарет, 3 літри вина, 10 літрів пива, предмети особистого користування вагою не більше 100 кг.

Безмитний вивіз

З Грузії можна безмитно вивозити коштовності, позначені в декларації при в’їзді до Грузії.

Заборони та обмеження

До Грузії заборонено ввозити зброю та вибухові речовини, наркотики, наркотичні медпрепарати. Заборонено ввозити на різних носіях порнографію, літературу і різну продукцію, що ганьбить державний лад Грузії. Заборонено вивозити з країни будь-які предмети, що мають художню та історичну цінність.

 

ГЕОГРАФІЯ: Грузія має надзвичайно різноманітний ландшафт і займає більшу частину території між Великим і Малим Кавказькими Хребтами.
Сурамський ланцюг розділяє Грузію на дві кліматичні зони: субтропічну західну і  прохолоднішу – східну.

 

КЛІМАТ: Кращим сезоном для відпочинку вважається період з кінця квітня до кінця жовтня. Середня температура вдень складає близько +20°C – +25°C у травні, вересні і жовтні, а влітку – від +28°c до +33°C

ІСТОРІЯ: Грузія – багатонаціональна країна. Незважаючи на бурхливу історію, Грузія в ХІІ ст. змогла об’єднатись в єдине могутнє царство. Давид Агмашенебелі (1089 – 1125) був найвидатнішим царем Грузії і ввів країну в період золотого віку, який досяг свого зеніту під час правління цариці Тамари (1184-1213), коли грузини насолоджувались культурним ренесансом.
Грузія майже 200 років провела в складі Росії: спочатку як Російська провінція, потім, як радянська республіка, а в1991 році Верховний Суд Республіки проголосив Грузію незалежною від СРСР. В листопаді 2003 року демократична «оксамитова» революція Троянд активізувала процеси самовизначення. Сьогодні в Грузії  президентсько-парламентська демократія.

КУЛЬТУРА: Грузини заслужено пишаються своїм традиційним поліфонічним співом. Це унікальний, вишуканий, дисонуючий стиль, який переносить слухачів до гірської передісторії. Грузинський танець, як і грузинський спів складають основний культурний експорт країни.

Кухня:
Про грузинську кухню не прийнято говорити, її відразу потрібно пробувати! У ній обов’язково знайдеться щось як для витончених гурманів, так і для любителів ситно і смачно поїсти. Кожен поважаючий себе турист повинен обов’язково навчитися чогось під час подорожі, у випадку з грузинської кулінарією потрібно запам’ятати 3 головних пункти:

1) Навчитися розбиратися в видах хачапурі: по-імеретинськи (круглий коржик, всередині якого знаходиться имеретинский сир або сулугуні), по-мегрельськи (те ж коржик, тільки з інгредієнтами зовні), по-аджарський (довгастий коржик у вигляді човника, всередині масло і свіже яйце).

2) Ні в якому разі не смакувати хінкалі за допомогою вилки і ножа! Тільки руками, тримаючи за хвостик і попиваючи бульйон, який випливає з тіста.

3) Обов’язково підглянути, записати, а краще зняти на відео процес приготування грузинами шашлику, бо такого смачного м’яса Ви ризикуєте більше ніде не спробувати (для більшої впевненості в тому, що Ви все правильно приготуєте рекомендуємо закупити спеції і трави безпосередньо в Грузії, на найближчому риночку).

Свята, події, фестивалі Грузії:

1 січня – Новий Рік.

7 січня – Різдво.

19 січня – Хрещення.

3 березня – День Матері.

8 березня – Міжнародний жіночий день.

9 квітня – День національної єдності.

12 квітня – Великдень.

9 травня День Перемоги.

26 травня – День Незалежності Грузії.

28 серпня – День Святої Богородиці «Міріамоба».

14 жовтня – «Мцкетоба» – свято стародавньої столиці Грузії.

23 листопада – День Святого Георгія, покровителя країни.

НАЦІОНАЛЬНІ ПАРКИ: Заснована 31 територія різної категорії захищеності. Серед заповідників – п’ять Національних парків: Боржомі-Харагаульський – в центрі Грузії; Колхетський – на заході; Тушетський Національний парк – біля дагестанського кордону; малодосліджені Лагодехський та Вашлованський Національні парки – на південному сході.

 

Курорти

Не зважаючи на невеликі розміри, Грузія – це країна достатньо насичена культурними, історичними та природними пам’ятками. За один раз неможливо охопити все, тому радимо ознайомитися з коротким путівником по місцях, які обов’язково потрібно відвідати:

Тбілісі

Древній Тифліс – столиця Грузії – так і рясніє різними цікавинками та пам’ятками. Для початку загляньте в Старе місто, тут Ви побачите фортецю Нарікала (IV ст.), Яку вважають душею міста; собор Самеба, головний кафедральний собор Грузинської православної церкви; храм Метехі, який пережив не один напад ворогів; гору Мтацминда, на якій розташований міський фунікулер і пантеон великих синів Грузії; міст Миру, другий в світі міст за складністю архітектури; вулицю Шарден, на якій зосереджена нічне життя міста. Так само не пошкодуйте витратити 15-20 $ і відвідати унікальні сірчані лазні, про яких писав сам Пушкін, тут Ви відпочинете, наповнитися силою і ніби заново народитесь.

Мцхета

Другий Єрусалим, як ще називають Мцхету, знаходиться в безпосередній близькості до Тбілісі, тому його відвідування не буде занадто виснажливим. Мцхета – це місто церков, тому неможливо побувати тут і не відвідати собор Светіцховелі, монастирі Джварі, Самтавро і Шио-Мгвіме. Головні вулички під Мцхете реставрувалися спеціально для туристів, тому місто виглядає казково і трохи казково, зате фотографії тут виходять просто незабутні, тому захопіть фотоапарат!

Батумі

Столицю Аджарії – Батумі – називають грузинським Лас-Вегасом, і не дарма: після заходу місто просто потопає у вогнях, нічне життя кипить, працюють різні казино і клуби. Відпочинок в Батумі не обмежується купанням в морі і лежанням на пляжі. Тут є багато місць, в яких варто побувати, і об’єктів, які варто побачити: Приморський бульвар з його Алфавітної вежею і колесом; статуя Медеї; церкви ім. Св. Миколая і їм. Св. Варвари; площа Пьяцца, оформлена в венеціанському стилі; металева рухома статуя «Алі і Ніно»; Ботанічний сад і дельфінарій та ін. Чимало пам’яток і за межами головного міста Аджарії – в гірських районах: водоспад Махунцеті, міст цариці Тамар, Мачахельское ущелині, Національний парк Колхеті, фортеця в Гоніо тощо. Є й такі місця, про які не всі знають , але які не варто випускати з уваги: ​​фонтан чачі на приморському бульварі, чачу з якого може спробувати будь-який бажаючий абсолютно безкоштовно; найкрасивіший McDonalds в світі, футуристичну будівлю з міні-садом і безліччю квіткових клумб; Батумський фунікулер, який підніме Вас на висоту пташиного польоту для кращого огляду міста і т.п.

Гудаурі

Гірськолижний курорт Гудаурі знаходиться на південному схилі Великого Кавказький хребта. На відміну від більшості інших гірськолижних курортів Кавказу, Гудаурі оснащений за останнім словом техніки.

Висота курорту – 2153 м над рівнем моря.

Регіон катання сполучений п’ятьма чергами 3-х і 4-х місцевих підйомників Dopelmaer. Третій підйомник піднімає Вас на вершину гори (3006 м), з вершини якої відкривається дивовижна панорама, не помітити яку не можна, навіть якщо Ви не лижник. Двадцять дві траси, різного рівня складності (сині, червоні, чорні), добре підготовлені. Загальна довжина підготовлених трас – 57 км.

Для професіоналів є траси слалому, слалому-гіганта, супергіганта і швидкісного спуску. Всі траси FIS-сертифіковані. Широкі відкриті схили, хороші можливості для внетрассового катання та сноубордингу. Всі траси знаходяться вище рівня лісу.

Працюють інструктори, дитяча гірськолижна школа, прокат спорядження.

Бакуріані

Містечко Бакуріані є одним з найбільш поліфункціональних грузинських курортів.

Чому? По-перше, Бакуріані – це сонячний курорт, адже кількість сонячних днів тут становить понад 210 днів на рік. По-друге, в місці, де знаходиться курорт, в рік випадає менше 800 міліметрів опадів. Тому, тутешнє літо – трохи прохолодне (в середньому до 15 ° за Цельсієм), а зима, відносно тепла (до -7 ° за Цельсієм). По-третє, курорт Бакуріані розташований на висоті понад 1700 метрів над рівнем моря, на мальовничому північному схилі Тріалетського хребта, неподалік знаходиться Боржомі.

Крім всіх інших достоїнств цього чудового курорту, Бакуріані також є одним з кращих гірськолижних курортів в Грузії. Курорт Бакуріані прекрасно оснащений для тих, хто любить прокотитися на лижах взимку – численні підйомники, прокатні магазини, кілька хороших готелів і багато іншого. А яка тут гарна природа! Сюди слід обов’язково приїхати, щоб подивитися на цю красу. Величні гори, засипані білосніжним снігом, численні зелені ялини і сосни, які об’єдналися в величезні ліси, галявини. Красу курорту Бакуріані не описати словами!

До того ж, цей курорт, можна сказати, має «вигідне географічне положення» по відношенню до багатьох великих населених пунктів і аеропортів Грузії. Так, наприклад, від найбільшого аеропорту грузинської столиці Тбілісі до курорту Бакуріані, відстань в 190 кілометрів, яке можна подолати за пару годин на автомобілі.

Боржомі

Одим з найбільш відомих лікувальних курортів Грузії є Боржомі – грузинське місто-курорт, приурочений до джерел цілющих мінеральних вод. Знаходиться в Самцхе-Джавахетінському краї в центральній частині Грузії. З огляду на те, що курорт Боржомі майже з усіх боків оточують гори, висота деяких з них досягає 2000-2500 м, Боржомі має свій особливий мікроклімат, до речі дуже благотворно впливає на здоров’я.

Боржомі є низкогірним бальнеокліматичного курортом, оточеним гірськими масивами, покритими хвойними і широколистяними лісами. Через відносну ізольованість і наявності значних перепадів висот (висотна поясність) Курське ущелині і курорт Боржомі характеризуються унікальністю і значною різноманітністю флори і фауни. Для збереження біорізноманіття в околицях Боржомі створений національний парк. Його гордістю є вовки, бурі ведмеді, дикі свині, саламандри, кавказький шляхетний олень, куниці, кавказькі білки. Практично скрізь зустрічається лисиця і заєць, кілька видів змій. Для високих гірських поясів характерні субальпійські і альпійські луки. У самому місті Боржомі розкинувся великий міський парк, де крім багатої місцевої флори можна знайти загальнодоступне і найбільше джерело мінеральної води.