Польща

ПРО КРАЇНУ

МІСЦЕРОЗТАШУВАННЯ

Польща розташована в центральній частині європейського континенту. На заході Польща межує з Німеччиною (протяжність кордону 467 км), на півдні з Чехією (790 км), на сході з Україною (529 км), Білоруссю (416 км), Литвою (103 км) і Росією (210 км). Загальна протяжність сухопутних і водних кордонів Польщі становить 3496 км.

Столиця: Варшава (чисельність населення – понад 1,8 млн. Осіб).

 

КЛІМАТ

Клімат Польщі, який визначається її розташуванням в центрі Європи, характеризується як помірний. Зими практично без морозів з великою вологістю, а літо – тепле. Середня температура в липні коливається від + 16,5 ° С на узбережжі і до + 19 ° С на півдні. Середня температура січні – від -1 ° С на морському узбережжі до -4,5 ° С на північному сході.

 

НАСЕЛЕННЯ

Населення Польщі становить – 38,678 млн. Чоловік (51,3% – жінки).

Середня тривалість життя – 73 роки. Чоловіки – 69 років, жінки – 77 років.

Поляки складають 97% населення.

В країні також проживають німці – 0,8% (в основному в районах Поможа і Сілезії), українці – 0,65%, білоруси – 0,53%. Всі інші народності нараховують менш 1% – це цигани – 0,06%, литовці – 0,05%, словаки – 0,05% і євреї – 0,04%.

Найбільші міста Польщі:

Варшава (Warszawa) – 1 621 тис.чол, Лодзь (Lodz) – 815 тис.чол., Краків (Krakow) – 747 тис.чол., Вроцлав (Wroclaw) – 640,5 тис. Осіб, Познань (Poznan) – 580 тис.чол., Гданськ (Gdank) – 462 тис.чол., Щецин (Szczecin) – 418,7 тис. осіб, Люблін (Lublin) – 356,1 тис. осіб, Катовіце (Katowice) – 350 , 3 тис.осіб.

 

 МОВА

Польська мова (jezyk polski, polszczyzna) – є офіційною мовою Польщі.

Польська мова – одна з найбільших слов’янських мов і найбільша західнослов’янська мова за кількістю носіїв і займаного неї ареалу. Загальне число мовців  польською мовою – близько 40 млн чол., В тому числі 36 млн 410 тис. у Польщі.

Вживаються також німецька, англійська, російська та мови етнічних груп.

 

РЕЛІГІЯ
Релігія в Польщі грає досить високу роль в житті країни. Згідно з опитуваннями, що проводилися в 2011 році, близько 86,9% громадян Польщі є католиками за віросповіданням (86,7% – Римо-католицька церква), всього 1,3% – православні християни, 0,36% – протестанти, 0,34 % – Свідки Єгови, і стільки ж прихильників інших релігій.

 

 

ЧАС

Польща розташована в центрально-європейському часовому поясі (GMT + 1:00). Так як і в інших країнах, в Польщі з березня по жовтень годинник переставляються на літній час.

Вся територія Польщі знаходиться в одному часовому поясі.

 

ВАЛЮТА

Польський злотий – грошова одиниця Республіки Польща. Є єдиним платіжним засобом на території даної країни. Емітент валюти – Національний Банк Польщі. 1 злотий дорівнює 100 грошей.

Здійснити обмін будь-якої валюти на злотих можливо здійснити на приватних обмінних пунктах, які називають в Польщі Kantor (Кантор). Обмінювати валюту у приватних осіб з рук поза спеціалізованими обмінних пунктів не рекомендується – є ризик натрапити на шахраїв.

 

МИТНІ ПРАВИЛА
Без мита в країну можна ввозити:

– 200 сигарет або 100 сигарил, або 50 сигар, або 250 г тютюну в разі подорожі по повітрю або по морю. 40 сигарет або 20 сигарил, або 10 сигар, або 50 г тютюну – наземним транспортом. Ввіз дозволено особам старше 17 років;

– 1 л міцних спиртних напоїв або 2 л алкоголю міцністю до 22 градусів, неігрістих вин – 4 л, пива – 16 л;

– Товари особистого користування або подарунків на суму до 430 євро авіатранспортом і 300 євро – для подорожуючих по суші;

– Вироби з золота, платини, дорогоцінного каміння та натуральних перлів загальною вагою до 50 г.

Згідно з митними правилами Польщі існують обмеження на вивезення ряду медичних препаратів. Наприклад, для інсуліну потрібен рецепт. Бензин дозволено провозити лише в межах обсягу бензобака машини плюс каністра до 10 л.

Заборонено ввозити:

– Вибухові та радіоактивні речовини;

– Отрути і наркотики;

– Піратську продукцію: компакт-диски, комп’ютерні програми;

– Зброя без відповідного дозволу;

– Молочні та м’ясні продукти, крім 2 кг дитячого харчування або їжі, необхідної людині в медичних цілях.

Іноземну валюту дозволено ввозити без обмежень, проте суми понад 10 тис. € підлягають декларуванню. Вивозити твори мистецтва, предмети старовини і книги, випущені до 1945 року, можна тільки пред’явивши спеціальний дозвіл.

Подорожуючи на машині, необхідно мати страховку цивільної відповідальності – «зелену картку».

 

 

ВІЗА
ВІЗОВА ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ УКРАЇНИ

Термін оформлення візи від 6 робочих днів без урахування дня подачі документів.

Вартість візи:

http://www.polandvisa-ukraine.com/tourist_visafees.html

Категорії заявників, які звільняються від оплати Консульського збору:

http://www.polandvisa-ukraine.com/shorttermFee.html

 

 

КОРИСНІ ПОРАДИ

МАГАЗИНИ І ШОПІНГ

Побувати в Польщі і повернутися додому без покупок не вдавалося поки жодному туристу. Адже як пройти повз різноманіття всіляких товарів, що поєднують європейську якість і низькі ціни!

Кращі презенти з Польщі: хутряні та шкіряні вироби роботи гуральців (горян), дерев’яні сувеніри, кераміка, вишиті скатертини, мережива, бурштин, срібло. За подарунками вирушайте на базарчики і в сувенірні лавки.

Якщо ви хочете ґрунтовно зайнятися шопінгом в Польщі, вирушайте до Варшави, Полісся, Познань або Білосток. Та й в інших містах ви знайдете чимало торгових центрів, брендових або комісійних магазинів, сувенірних крамничок, бутиків і аутлетов. Повно в Польщі ринків з широким асортиментом: від модних дрібничок до антикваріату, унікальних книг і предметів мистецтва. У серпні шопоголіки з’їжджаються до Гданська на ярмарок, де продається майже все: від милих дрібничок до дорогих колекційних речей.

Продовольчі магазини та бутіки в великих містах відкриті з 9: 00-10: 00 до 18: 00-20: 00, супермаркети закриваються в 22:00. Є цілодобові магазини.

Залишаючи Польщу, можна повернути ПДВ, якщо в одному з магазинів системи Tax free протягом одного дня були здійснені покупки на суму понад 200 злотих.
ХАРЧУВАННЯ В ПОЛЬЩІ

Раціон харчування поляків дуже різноманітний. На традиції приготування їжі в цій країні вплинуло багато різних націй. Це і Росія, і Білорусія, і Україна, і Німеччина. Кулінарні традиції цих країн породили абсолютно унікальну польську кухню.

У готелях Польщі завжди спостерігається велика різноманітність страв. У хостелах, як правило, надаються тільки сніданки, а іноді харчування не включено і зовсім. У більш дорогих готелях можна замовити і дво- та триразове харчування, а також шведський стіл по системі «все включено». У приватних пансіонатах Польщі, які надають послуги з проживання на гірськолижних курортах країни, туристи харчуються домашньою їжею, яку готують господарі готелів. Це зазвичай дуже подобається гостям, так як створюється домашня атмосфера.

Взагалі, поряд з іншими європейськими країнами, Польщу можна вважати цілком недорогою країною. Рівень цін тут нижчий, ніж по Європі в середньому, але вищий, ніж в країнах-сусідах, таких як Словаччина, Білорусь і Україна. Якщо в ході подорожі  Польщею Ви не будете сильно «шикувати», а будете згодні проживати в не найдорожчих готелях, харчуватися в кафе середнього рівня, а також користуватися послугами громадського транспорту і не особливо зловживати алкоголем, то зможете укластися в 150 злотих (30 євро) на людину в день. Якщо ж перейти в зовсім економний варіант, на всі витрати вистачить і 20 євро на добу. У великих містах Польщі, таких як Гданськ, Краків, Варшава, рівень життя набагато вищий, ніж в середньому по країні.

У великих супермаркетах завжди можна вибрати дешеві продукти, овочі та фрукти. Ціни на базарах завжди вищі. В середньому на двох осіб в тиждень цілком достатньо 125 злотих.

У Варшаві є мережа так званих «молочних барів». Це столові, які пропонують дуже дешеві обіди, наприклад можна замовити суп всього за 2 злотих.

 

ТРАНСПОРТ

Транспорт в Польщі

 

Незважаючи на те, що поляки є слов’янською нацією, в ставленні до транспорту вони виявляють типовий німецький педантизм. Автобуси, трамваї, метро і поїзди в цій країні ходять точно за розкладом. І навіть у разі непередбачених поломок в дорозі пасажирам намагаються якомога швидше запропонувати альтернативні варіанти. Транспортна мережа в Польщі розвинена досить широко. Усередині країни можна пересуватися літаком, поїздом або автобусом.

 

Аеропорти у Польщі

На території Польщі знаходиться 10 аеропортів. Найбільші з них – це аеропорт Варшава-Окенчє (Port lotniczy Warszawa-Okecie) або аеропорт ім. Шопена (Lotnisko Chopina), аеропорт у Кракові ім. Яна Павла II (Port Lotniczy im. Jana Pawla II Krakow-Balice) і аеропорт Вроцлав-Страховіце ім. Миколи Коперника (Wroclaw-Strachowice im. Mikolaja Kopernika). Також аеропорти є в Катовіцах, Гданську, Жешуві, Познані, Лодзі, Щецині і Бигдощ. Усередині країни найбільша кількість рейсів здійснюється польськими авіакомпаніями LOT, Eurolot, Enter Air і Air Poland.

Подорожувати всередині країни літаками зручно тільки в тому випадку, якщо потрібно швидко дістатися з Варшави в будь-який інший аеропорт Польщі або назад. Як правило, практично всі рейси між провінційними містами (крім чартерних авіарейсів) включають в себе пересадку в столиці. Наприклад, щоб долетіти з Кракова в Щецин, пасажирам доведеться чекати п’ять годин у Варшаві і в цілому переліт займе близько восьми годин. З огляду на, що аеропорти в Польщі знаходяться досить віддалено від міст (від 3-х до 10-ти кілометрів), подорожувати між провінційними містами швидше і дешевше іншими видами транспорту.

Залізничний транспорт в Польщі

Залізничний транспорт в Польщі позначається абревіатурою РКР. Залізничні з’єднання охоплюють практично всі більш-менш великі міста країни. Купуючи квиток на поїзд в Польщі, необхідно врахувати, що в цій країні поїзда класифікуються за кількома видами:

  • Osobowy (Os) – повільний поїзд, який курсує тільки в денний час і на території одного регіону;
  • Pospieszny (P) – швидкий поїзд, який курсує вдень і вночі;
  • InterRegion (IRN) – швидкий поїзд, який курсує тільки в денний час, з обов’язковим попереднім резервуванням;
  • Express (Ex) – експрес-потяг, що курсує в денний час з обов’язковим резервуванням;
  • InterCity (IC) – денний експрес підвищеного комфорту з харчуванням;
  • EuroCity (EC) – поїзди, що курсують за міжнародним маршрутом;
  • Nocny-Express (NEx) – нічний експрес, який включає в себе як сидячі, так і спальні місця. Незалежно від маршруту, експреси курсують без зупинок.

Позначення попереднього резервування означає те, що купити квиток на такий поїзд можна буде тільки в касі. На всі інші потяги квитки можна придбати у кондуктора. Але в цьому випадку їх вартість збільшиться на 10 злотих (близько 3-х доларів).

На відміну від країн СНД, в Польщі квиток купується не на поїзд, а на маршрут. Наприклад, заплативши за маршрут з Варшави до Кракова, пасажир може скористатися будь-яким поїздом, який курсує впротягом доби в денний час. Однак це правило діє тільки на повільні і швидкі поїзди. У всіх вагонах цих поїздів сидячі місця. Один вагон складається з 8-9 закритих шестимісних (перший клас) і восьмимісних (другий клас) купе.

Потяги з позначенням «Express (Ex)» курсують без зупинок, або з зупинками в найбільш великих містах. Мінус експрес поїздів в тому, що за винятком найбільш значущих маршрутів – Варшава-Краків, Варшава-Познань і Варшава-Вроцлав, вони курсують не більше трьох разів на добу. Експреси складаються з вагонів першого і другого класу.

Практично у всіх польських поїздах є вагони-ресторани і вагони для курців пасажирів.

Вартість квитків досить сильно різниться в залежності від типу поїзда. Наприклад, квиток на повільний поїзд за маршрутом Варшава-Познань коштує близько 30-ти злотих (приблизно 10 доларів). В цьому випадку час в дорозі складе трохи більше 5-ти годин. Квиток за тим же маршрутом на швидкий поїзд коштує близько 50-ти злотих (18 доларів). Час у дорозі становитиме приблизно три години. На поїзді експрес з Варшави до Познані можна доїхати за 76 злотих, а вартість експреса підвищеного комфорту складе близько 90 злотих.

Квитки можна купити без пред’явлення документів. Паспорт необхідно пред’являти тільки пасажирам у віці до 26-ти років, оскільки їм належить знижка в розмірі 20% від загальної вартості квитка. Однак в самому поїзді контролер може попросити у іноземців паспорт, щоб перевірити наявність візи. Варто відзначити, що квитки в польських поїздах перевіряються кілька разів протягом поїздки. При втраті проїзного квитка (навіть в тому випадку якщо попередньо він був перевірений) накладається штраф.

Також в Польщі є можливість купити квиток «Вихідного дня» на необмежену кількість поїздок. З таким квитком пасажир може пересуватися по будь-якому маршруту, заплативши при цьому за місце в поїзді (від 10 до 30 злотих).

 

Автобусний транспорт

Автобус – найпопулярніший вид транспорту в Польщі. Автовокзали в цій країні позначаються абревіатурою PKS. Автобусні лінії з’єднують практично будь-які міста Польщі. Однак на далеких маршрутах, наприклад, Колобжег-Лодзь, Гданськ-Вроцлав і т.д. доведеться робити пересадки. Купити квиток на автобус можна в касах автовокзалу або у водія. На кожній автобусній зупинці висить точний розклад руху автотранспорту. Однак варто звертати увагу на літерні позначення та їх розшифровки, які даються внизу розкладу. Наприклад, на розкладі може бути написана назва маршруту – Варшава-Краків і час прибуття / відправлення. Поруч з цією інформацією написана буква – A, B, C, E або F. Так, буква «А» може позначати розклад в будні дні, буква «В» – розклад по парних датах, буква «С» – по непарних днях, буква «Е» – у святкові дні, буква «F» – у вихідні дні і т.д.

 

Міський транспорт в Польщі

Трамваї у Варшаві

Пересуватися по будь-якому місту Польщі можна на автобусах. У таких містах як Варшава, Гданськ, Познань, Краків і Вроцлав є трамваї. Метрополітен представлений тільки в столиці країни.

Для користування громадським транспортом передбачені єдині квитки, які можна придбати в спеціальних автоматах, квиткових касах або в кіосках з пресою. Квитки на громадський транспорт класифікуються за часом використання. Так, можна придбати квиток на 20, 40 або 60 хвилин поїздки. Крім того, існують одноразові, добові, триденні, тридцятиденний і дев’яностоденного квитки. Щоб оплатити свій проїзд, квиток в транспорті потрібно відразу ж прокомпостувати або прикласти до спеціального апарата (якщо немає компостера). Варто відзначити, що контролери в Польщі не носять спеціальну уніформу, проте вони зобов’язані пред’явити посвідчення. У разі відсутності квитка або відсутності компостування, пасажиру доведеться заплатити штраф у розмірі близько 50-ти доларів.

 

Тролейбуси в Польщі

Оскільки в Польщі діють єдині квитки, в метро відсутні турнікети. У вагоні поїзда квиток, так само як в трамваї або автобусі, потрібно прокомпостувати.

 

Таксі

Таксі дуже поширені і повинні бути обов’язково позначені написом “Taxi” і номером телефону компанії на дверцятах. Машину можна взяти на спеціальних стоянках або замовити по телефону (при цьому звичайно надається знижка в 5-10%). Діють 2 тарифи – денний (з 6.00 до 22.00) і нічний (з 22.00 до 6.00, значно дорожче), а також тарифи для заміських поїздок і вихідних днів. Базова такса за посадку – 6-8 злотих, вартість 1 км – 2,50-3 злотих днем ​​і до 4 злотих вночі. Час очікування – 40 злотих. Середня вартість поїздки в межах центру міста – 12-15 злотих, поїздки в спальні райони – 25-30 злотих. При поїздках за межами міста вартість одного кілометра становить 1,5-2 злотих. При оренді таксі на тривалий час – від 50 злотих на годину (без включення лічильника).

При відсутності лічильника слід домовлятися про ціну наперед. Маршрутні таксі ( “бус”) працюють зазвичай на приміських трасах і ціна проїзду на них навіть нижче, ніж на автобусах.

 

БЕЗПЕКА

Польща є безпечною країною з точки зору терористичних актів і природних катастроф. Проте, корисно пам’ятати основні правила безпеки. При знаходженні в незнайомому місці безпечніше слідувати по головних вулицях в центрі міста, де буває зазвичай більше людей. Як і в усьому світі, в деяких містах Польщі є райони з підвищеним ризиком вчинення злочинів. Безпечніше також не мати при собі великих сум готівки, утриматися від прогулянок у нічний час, а також уникати парки і привокзальні райони. При відвідуванні дискотеки або пивний не рекомендується брати з собою цінні речі або важливі документи (зауважте, що деякі заклади, де є гардеробні, знімають з себе відповідальність за втрачені або вкрадені речі, крім пальто і курток). Крім того, безпечніше не вступати в контакт з незнайомцями, особливо якщо вони знаходяться в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. Слідкуйте також за тим, щоб не залишати цінні речі на сидіннях припаркованого автомобіля.

 

Служби правопорядку

На території Польщі діють різного роду державні та неурядові служби, зосереджені на питаннях безпеки і охорони здоров’я громадян Польщі та іноземців, які перебувають в країні.

 

Поліція

Поліція є офіційною державною службою, яка дбає про безпеку людей і власності, а також стежить за громадським порядом. Поліцейський має право перевірити документи будь-якої особи при підозрі порушення правопорядку. У разі загрози життю або безпеці слід негайно повідомити поліцію. Контактний номер поліції на території Польщі: 997 або 112 (з мобільного телефону).

 

Міська варта

Міська варта є міським видом поліції. Вона відповідає за охорону громадського порядку на території міста. У деяких випадках міська варта в своєму розпорядженні подібних як поліція повноваженнями. Можна до неї звертатися в разі загрози безпеці. Крім того, міська варта має право накладення штрафів за різні порушення правопорядку на території міста – за неправильне паркування, невідповідне правилами поводження напр., Вживання алкоголю в заборонених місцях. Міська варта зобов’язана захищати спокій і порядок в громадських місцях, контролювати дорожній рух. Номер контактного телефону Міської варти: 986.