Туреччина

Місцерозташування:

Турецька Республіка – це держава, що вигідно розташувалася на двох континентах, більша її частина займає територію південно-західної Азії, переважно – Анатолійський півострів і невелика частина (3%) країни розташована на півдні Європи, займаючи частину Балканського півострова між Середземним та Чорним морями. Сусідами Туреччини зі східного боку є: Вірменія, Азербайджан, Грузія, Іран, з південного боку: Сирія і Іран, а по західному кордоні: Болгарія і Греція. Туреччина – це країна чотирьох морів: південний берег омивається Середземним морем (Анталія, Каш, Мармарис), західні береги омиваються водами Егейського моря (Бодрум, Кушадаси, Ізмір), північний берег – Чорним морем, а північний захід – Мармуровим морем.

 

Клімат

На курортах Егейського узбережжя Туреччини клімат м’який середземноморський, де вологість ніколи не перевищує 35%, спека пом’якшується морським бризом, а цілюще гірське повітря насичене ефірними маслами. Унікальний клімат ідеально підходить навіть для людей з астматичними, бронхіальними захворюваннями. Кращий час відпочинку – з травня по жовтень. Літня температура повітря коливається в рамках +30 – 35 градусів за Цельсієм, а вода прогрівається до 26 градусів, що дозволяє по-справжньому насолодитися усіма принадами кращого пляжного відпочинку.

На Анталійському узбережжі Середземного моря клімат субтропічний середземноморський, з м’якою дощовою зимою, сухим і спекотним літом. Туристичний літній сезон починається з кінця квітня і триває до кінця листопада, до середини літа повітря прогрівається до 40 градусів за Цельсієм, а температура води – до 27-28 градусів. Як правда “оксамитовий сезон” на цьому узбережжі триває з серпня по жовтень, коли поступово проходить літня спека, температура води досягає ідеальної комфортної позначки.

Гірськолижний сезон в Туреччині на курортах починається на початку грудня і закінчується в березні. Ерзурум характеризується гірським, континентальним кліматом, з великими коливаннями добових температур. Розташувавшись настільки високо (хв відміткою 1700 м) над рівнем моря, Ерзурум є найхолоднішим регіоном Туреччини, з найбільш тривалим гірськолижним сезоном. У р-ні Улудага (35 км. Від Бурси) клімат континентальний з південно-західним напрямком вітру. Тривалість гірськолижного сезону становить 5 місяців, але найбільш сприятливим сезоном для катання є період з 15 грудня до 1 березня.

Для екскурсійних турів і захоплюючих подорожей по країні – сезон триває цілий рік!

 

НАСЕЛЕННЯ

До січня 2015 р офіційна кількість жителів Туреччині досягла цифри 76 828 000 чол. Основну масу населення складають турки (78%), близько 11% жителів – це курди і, близько 4 мільйонів жителів – греки. Іншу частину населення Туреччини складають араби, вірмени, євреї, черкеси та інші малі народності.

 

МОВА

Державною мовою є турецька, локально, в деяких регіонах використовуються курдський, азербайджанський, гагаузька, кабардинский і інші.

У туристичних регіонах (Стамбул, Анкара, Анталійське і Егейське узбережжя) широко поширені англійська, французька, а також, більшість торговців в курортній зоні Анталії, Мармаріса і окремих районів Стамбула досить непогано володіють російською мовою, що дозволяє туристові подорожувати з комфортом і значно полегшує комунікацію з місцевим населенням.

 

РЕЛІГІЯ

В даний час, переважна більшість населення Туреччини сповідують іслам (97%). Велика частина жителів є мусульманами-сунітами – близько 77%, ще 20% – шиїти. Крім мусульман в Туреччині проживають грецькі, вірменські та сирійсько-православні християни, іудеї.

 

ЧАС

Туреччина, як і Україна, живе по східноєвропейському часу, в одному часовому поясі UTC + 2:00

 

ВАЛЮТА

Офіційною грошовою одиницею Туреччини є “турецька ліра” (TRY). В обігу знаходяться банкноти: 5, 10, 20, 50, 100, 200 лір, а також монети в номіналах: 1, 5, 10, 25, 50 курушів ( “куруш” – тур. Монета) і 1 ліра. Всі купюри і монети прикрашає портрет засновника Турецької Республіки – Мустафи Ататюрка. Курс до міжнародної валюти останнім часом досить нестійкий, в середньому 1 USD = 2.3 TRY, 1 EUR = 2.7 TRY.

Обміняти валюту можна в аеропорту, в банківському відділенні (найбільш вигідний курс), або в готелі. У більшості магазинів, торгових центрів, ресторанів Туреччини можна вільно розраховуватися в доларах США і Євро, деякі заклади навіть виставляють ціну на товар, або послугу відразу в декількох валютах, що значно полегшує життя туристу і дозволяє насолодитися відмінним відпочинком не піклуючись про дрібниці.

 

МИТНІ ПРАВИЛА

За оцінкою самих туристів митну службу Туреччини можна вважати цілком лояльною, а її роботу добре налагодженою. Якщо туристи не намагаються вивести нелегальні товари, то ніяких турбот при перетині кордону не виникає.

На кордоні митного контролю Туреччини існують так звані «червоні» і «зелені» коридори». Через «червоний» пропускають тих туристів, які задекларували багаж у письмовій формі. Через «зелений» коридор проходять особи, які не вважають за потрібне декларувати багаж, тим самим заявляють «за замовчуванням», що обізнані про всі правила вивезення дозволених і заборонених товарів. До таких іноземців турецькі митники мають право застосовувати будь-які форми огляду, передбачені митним контролем: усне опитування, пред’явлення додаткових відомостей про себе, огляд багажу за допомогою технічних засобів і т.д.

Відомо, що турки – завзяті курці, і це знайшло відображення в нормах ввезення тютюну і тютюнових виробів. Вони вищі, ніж в більшості інших країн. З собою можна привезти 200 сигарет плюс 50 сигарил, плюс 50 сигар, плюс 200 г розсипчастого тютюну (і до нього 200 листів сигаретного паперу) або 200 г трубкового тютюну, або 200 г жувального тютюну, або 200 г тютюну для кальяну, або 50 г нюхального тютюну. Якщо товар куплений в магазині безмитної торгівлі, то сигар може бути 100, а трубкового тютюну – 500 г. Норми ввезення алкогольних напоїв надзвичайно прості: або одна літрова пляшка, або 2 пляшки по 0,75 л будь-якого алкоголю. (Норми безмитного ввезення алкоголю і тютюну відносяться тільки до осіб, які досягли 18 років.)

Ліки та медичні препарати повинні бути в кількості, що не перевищує особисті потреби туриста під час його перебування в Туреччині.

Через митницю також можна провозити ювелірні прикраси (цінністю не більше 15 тисяч доларів), парфуми (до 5 флаконів, кожен не більше 120 мл), необхідні в дорозі медичні препарати, спортивне персональне обладнання, дитячі іграшки і коляски, шоколад або шоколадні цукерки (до 1 кг), 0,5 кг чаю і продукти харчування для особистих потреб. Наявні в багажі предмети антикваріату і будь-який електронний обладнання повинні мати паспорти. На перевозиться коле і вогнепальна зброя повинна бути відповідний дозвіл.

Туристи можуть провозити через кордон Туреччини подарунки друзям або родичам, сума яких не може перевищувати 500 доларів. Природно, що в Туреччині, як і в інших країнах світу, існує заборона на ввезення та вивезення наркотичних препаратів, а також медичних препаратів, покупка яких не дозволена без рецептів.

Турист може ввезти до Туреччини:

персональні речі;

один (чорно-білий) телевізор,

один кольоровий телевізор,

один відеомагнітофон,

одну відеокамеру і п’ять (незаповнених) касет відео,

п’ять аудіокасет або лазерних дисків;

один проекційний апарат (8 mm) і 10 роликів (незаповнених),

один слайдопроектор;

один кишеньковий комп’ютер,

електронні ігрові пристрої,

один транзистор або портативний радіо,

один портативний компактний CD-програвач; бінокль (одна пара);

гармоніку, мандоліну, флейту, гітару і акордеон (по одному найменуванню кожного типу, максимум три музичних інструменту);

персональне спортивне обладнання;

необхідні медичні препарати;

велосипед, коляску, іграшки;

200 сигарет і 50 сигар;

200 грамів тютюну або 50 грамів жувального тютюну;

кави 1,5 кг, кава розчинна 1,5 кг, 500 грамів чаю;

один кілограм шоколаду і один кілограм цукерок;

п’ять (1 л) або сім (700 мл) пляшок вина або міцних напоїв;

п’ять флаконів духів (120 мл максимум кожен);

одну портативну друкарську машинку;

одна фотокамеру з п’ятьма роликами плівки;

подарунки – на суму, що не перевищує 500 доларів

продукти харчування – в межах особистих потреб.

Вироби цінністю понад $ 15,000, а також предмети антикваріату і електронне обладнання повинні бути зареєстровані в паспорті власника при в’їзді до Туреччини для контролю при виїзді.

Заборонено ввозити наркотики, ліки, що містять значну кількість наркотичних речовин, зброю і гострі інструменти (якщо на них не отримано спеціальний дозвіл).

Загальна вага багажу не може перевищувати 70 кг, плюс 20 кг ручної поклажі. Домашні тварини дозволені до вивозу тільки при наявності оформлених документів, отримані у ветеринарній клініці і завірені в консульстві Туреччини. Що стосується валюти, то з країни можна вивозити не більше 10 тисяч доларів або місцевої валюти, еквівалент якої прирівнюється до 1000 доларів.

Більш детальну і точну інформацію Ви смегда зможете отримати на офіційному сайті турецької митної служби: www.gumruk.gov.tr

 

ВІЗА

Для всіх громадян України, Росії – безвізовий режим з Туреччиною.

Починаючи з 30 червня 2016 року, рішенням Кабінету міністрів Турецької республіки був збільшений безвізовий термін перебування громадян України на території Туреччини з 60 до 90 днів протягом 180-денного періоду. Збільшення терміну перебування, в свою чергу, спричинило за собою нові вимоги щодо термінів дії паспорта – з 30.06.2016 р для подорожуючих в Туреччину з туристичною метою, необхідно мати закордонний паспорт, дійсний ще 150 днів (5 місяців) з моменту виїзду з країни. Діти до 18 років можуть подорожувати до Туреччини, будучи вписаними в закордонний паспорт одного з батьків, або за особистим проїзним документом.

Для громадян Республіки Білорусь безвізовий режим з Туреччиною, термін перебування на території країни 90 днів

Для громадян інших колишніх республік РСР різні умови в’їзду в країну, туристи повинні заздалегідь оформити візу в посольстві Туреччини:

– громадяни Молдови та Азербайджану оформляють одноразову візу терміном перебування 1 місяць

– громадяни Узбекистану за оформленням візи звертаються до Посольства Туреччини в Москві

– громадяни Казахстану мають право на безвізовий в’їзд з терміном перебування до 30 днів

 

Формально Турецька Республіка Північний Кіпр є окремою державою. Між Туреччиною і Північним Кіпром проводиться звичайний паспортний контроль і промо віза не потрібна.

 

Посольство Республіки Туреччина в Україні: http://kiev.emb.mfa.gov.tr/

Адреса: г. Киев, ул .Арсенальная, 18

Тел: (044) 294-99-15, (044) 294-99-64, (044) 294-96-71

 

Посольство України в Турецькій Республіці:

Адреса: Sancak Mahallesi, 512. Sokak No: 17, Çankaya – Ankara / Türkiye 06550

Телефон: +90 312 441 54 99, + 90 440 52 89, + 90 442 16 58

Факс: +90 312 440 68 15

e-mail: ukremb@turksatkablo.net; emb_tr@mfa.gov.ua

http://www.mfa.gov.ua/turkey/ua/

 

 

ПОРАДИ ТУРИСТАМ

Магазини і шопінг

Час роботи магазинів:

Більшість магазинів і ринків в Туреччині працює з 9.00 до 21.00 (перерва з 13 до 14), але в курортних зонах часто практикується торгівля «до останнього клієнта», тобто годин до 2 ночі. Вихідний день – неділя.

Що купити:

Текстиль

Туреччина – один з головних і найбільших виробників якісного текстилю в світі. Безліч американських і європейських концернів з виробництва текстилю розташовані саме в Туреччині. Тут можна купити модний і якісний одяг дуже дешево. Також радимо вам звернути увагу на постільну білизну, рушники, лляні скатертини і хустки з ручною вишивкою. А ось взуття купувати не радимо, турки поки не досягли успіху в його виробництві.

Шкіра

Багато туристів спеціально приїжджають до Туреччини, щоб купити вироби зі шкіри. Це пояснюється тим, що в цій країні чудове поєднання ціна – якість. Купуючи одяг, упевніться в якості швів і підкладки, але про якість самої шкіри можете не турбуватися, вона, як і личить турецькій шкірі, буде м’якою і приємною.

Ювелірні прикраси

Для любителів золота Туреччина – це відмінний вибір. Тут стежать за модою, і новинки ювелірної індустрії в цій країні з’являються набагато швидше, ніж у багатьох інших. Причому ціни дуже низькі при високій якості виробів. Заниження проби практично відсутня, так як це дуже суворо карається законом. При покупці золотої прикраси покупцеві видається сертифікат з зазначенням параметрів виробу, і, якщо з вашою покупкою що-небудь трапиться, то при наявності сертифіката вам обов’язково її полагодять або обміняють. Також цінується турецьке срібло, особливо туристами з Європи.

Килими

Килими – це досить дорогий товар (від сотень до тисяч доларів), але турецькі килими того варті. Мистецтво турецького килимарства йде корінням в глибоку старовину, це ремесло передається тут з покоління в покоління. На класичних турецьких килимах зазвичай стилізований геометричний орнамент. Якщо на килимах квітковий орнамент, значить це копія іранських. Вибираючи килим, спочатку проведіть по ньому рукою. Він повинен бути м’яким і без «лисин» в ворсі і фарбі. Потім потрібно провести по поверхні виробу вологою світлою тканиною, якщо вона залишилася чистою, то килим хорошої якості.

Кераміка і фаянс

Туреччина давно славиться своїми керамічними і фаянсовими виробами. Найпопулярнішими товарами є тарілки і вази, виготовлені в стилі XV століття. Також в Туреччині традиційно купують прянощі, трубки і кальяни.

Розпродажі

Офіційний сезон розпродажів в турецьких магазинах зазвичай ділиться в 2 етапи: літній (липень-серпень) і зимовий (січень – лютий). Але дисконт шопінг Туреччині жодному чином не можна обмежити будь-яким сезоном, тощу що у великих містах розташована величезна кількість аутлетів – магазинів і торгових центрів, де постійно діють значні знижки (до 60%) на товари сучасних брендів. А якщо врахувати той факт, що основний девіз ринкової і стихійної торгівлі в Туреччині “торг доречний завжди” – здійснювати покупки в своє задоволення можна завжди.

 

Транспорт

Авіасполучення

Турецькі авіалінії (Turkish Airlines) обслуговують всі великі турецькі міста, включаючи амі напружені напрямки Стамбула і Анкари. Також ви можете скористатися послугами інших авіакомпаній, такими як Onur Air, Fly Air, Pegasus Airlines і Atlas Jet. Головними аеропортами Туреччини є Есенбога в Анкарі, Ататюрк у Стамбулі, Аднан Мендерес в Ізмірі і Сабіха Гекчен в сорока кілометрах від Стамбула.

Доїхати до аеропорту або з нього найкраще на автобусах “Хавас” або “долмуш” (невеликі маршрутні таксі) – вийде набагато дешевше, ніж брати таксі.

Автобуси

Автобусна мережа в Туреччині добре розвинена, автобуси комфортабельні, а вартість проїзду відносно невисока (за 100 км – від 2 до 5 доларів), так 8-ми годинна подорож зі Стамбула в. Анкару (450 км) обійдеться вам в 15 – 30 доларів, в залежності від автобусної компанії (а якщо купити квиток на нічний рейс, то можна заощадити на готелі, та й їхати вночі прохолодніше).

Кращими за співвідношенням ціни до рівня обслуговування є компанії Ulusoy і Varan (www.ulusoy.com.tr/eng, www.varan.com.tr)

Також, одна з найвідоміших компаній METRO (www.metroturizm.com.tr), у якій відмінний новий транспорт, на маршрутах працюють автостюарди, в дорозі пропонують воду.

Залізничне сполучення

Турецька залізниця з’єднує багато міст Туреччини, але в країні немає швидкісних поїздів, тому така подорож займе більше часу, ніж на автобусі. Рекомендується подорожувати лише швидкісними поїздами, які ходять між Анкарою, Стамбулом і Ізміром. Вони комфортабельні і відносно недорогі.

Назва станції не завжди збігається з назвою міста, так якщо вам потрібен Стамбул, то слід шукати назву Haydarpasa (Хайдарпаша) і Sirkeci (Сіркеджі) – станцій в азіатській та європейській частині міста, у Ізмірі – це станції Basmane (Басманов) і Alsancak ( Алсанджак).

Гордість турецької ж / д – швидкісний поїзд Fatih Ekspresi (Фатіх експрес), який курсує між Стамбулом і Анкарою, з пульманівськими вагонами першого класу, відео і подачею обіду прямо на місце (як в літаку). Експрес вирушає о 10:30 і прибуває на місце о 18:00, що швидше за більшість автобусів.

Квитки на всі швидкісні поїзди потрібно замовляти або купувати заздалегідь (принаймні за кілька днів). Знижки: на квитки туди і назад (Gidis-Dunus – Гідіш-Дёнюш) – 20%, для студентів і подружніх пар – від 20 до 30%.

Сайт турецьких залізниць www.tcdd.gov.tr/tcdding/index.htm.

Автомобіль

Швидкісні обмеження: в місті – 50 км / год, за містом – 90 км / год.

Швидкісних шосе декілька, більшість доріг мають дві смуги і в’ються серпантином уздовж схилів пагорбів. Особливо обережним слід бути вночі, машини можуть їздити без включених вогнів і можуть зупинятися прямо посеред дороги.

Бензин буває – normal (нормал), super (Сюпер) і kursunsuz (куршунсуз). Бензозаправні станції є повсюдно (тільки в східних районах Анатолії можуть виникнути труднощі з їх відшукання). Багато станції працюють до пізньої ночі або цілодобово, так що заправка проблем не викличе, принаймні на основних магістралях.

Морський транспорт

Компанія Турецькі морські лінії (TML) виконує поромні рейси вздовж берегів Мармурового, Егейського і Середземного морів за маршрутом Стамбул – Ізмір (19 годин – $ 20) – Кушадаси – Мармарис – Фетхіє – Анталія – ​​Аланья і назад.

З кінця травня по вересень компанія виконує рейси вздовж берегів Чорного моря з Стамбула в Трабзон ($ 30 – $ 85). Крім того, TML організовує паромну переправу з турецьких портових міст на грецькі острови (Лесбос, Хіос, Самос, Родос, Кіпр). Розклад і тарифи паромного сполучення: www.ido.com.tr/en/